Kislányom egy nyári séta során leejtette a járdára alig néhány hónapos mobiltelefonját. A kijelző azonnal összetört, és cserélni kellett az érintőképernyőt. Nem kis költség volt, s mint legtöbben, én is csak a telefon törés nem várt költségének kifizetése után kezdtem el keresni a megelőzés lehetőségeit. Mit tegyünk, hogyan csökkentsük a telefonjavítás vagy -pótlás költségeit?
A legtöbben fel sem mérjük, hogy a mobiltelefonnal mekkora értéket teszünk nap mint nap kockára. A mobil ma a legtöbbször kézbe vett, legtöbbet forgatott használati tárgyunk. Zsebben, táskában hordjuk, asztalra dobjuk a kulcstartóval együtt, naponta százszor is elővesszük utcán, autóban, kávézóban, strandon egyaránt. Közben ez nem egy százforintos kulcstartó, hanem egy több tízezer, akár több százezer forintba is kerülő műszaki eszköz. Nincs a közelünkben még egy ilyen drága értéktárgy, mellyel ennyire mostohán bánnánk.
Az intenzív használatnak köszönhetően a mobilok igen gyakran sérülnek. Vízbe esik, összetörik, karcolódik, elvesztjük, ellopják, vagy ezernyi más veszély leselkedik rá. A mobilokat ért károk legnagyobb részét zsebből fizetjük. Sok esetben csak azért, mert nem vagyunk tisztában azzal, hogy mi lehet a kárcsökkentés megfelelő formája.
Telefon törés közlekedési balesetben
Ha vétlenül közlekedési balesetet szenvedsz, akkor a károkozó kötelező felelősségbiztosítása terhére a biztosító meg fogja téríteni minden károdat. A kgfb kapcsán legtöbbször csak a sérült autóra kifizetett kártérítésre gondolunk, de ennél jóval többről van szó. A biztosítónak állnia kell például a ruházatodban, a poggyászodban, vagy akár az összetört vagy sérült mobiltelefonodban esett károkat is.
Arra viszont ne számíts, hogy a régi telefonod helyett a biztosító majd egy új modell vásárlását támogatja a számodra. Kárrendezésnél mindig a sérült eszközök pillanatnyi értékét veszik alapul, ez alapján fogják kifizetni a pótlási költséget is.
A kötelező biztosítás terhére nem csak akkor kaphatsz kártérítést, ha autóval történt a baleset. A kgfb akkor is fizet, ha gyalogosként elütöttek, kerékpárosként ütközöl, vagy BKV buszon sérülsz meg egy másik autós hibájából.
Telefon javítás lakásbiztosítás terhére
A legtöbb mobilsérülés – ahogy az enyém is – nem köthető közlekedési balesethez. Simán leesik, összetörik, vagy más kár éri, sokszor a lakáson belül. Sajnos, a lakásbiztosítások nem vonatkoznak automatikusan a mobil készülékekre, de lehet ilyen kiegészítőt kötni.
A sima lakásbiztosítás akkor téríti meg a mobil eszközökben esett károkat, ha az összefügg valamilyen megszokott biztosítási eseménnyel. Ha csőtörés, vagy tűz lesz a lakásban és a bútorok mellett a mobil is megsérül, akkor ez biztosítási esemény lehet. Ha betörnek, kifosztják a lakást és a mobilt is elviszik, akkor a biztosító ezt is megtéríti. De egy sima törésre, vízbe ejtésre a lakásbiztosítás nem fizet. Több társaságnál is köthető kiegészítő mobileszköz-biztosítás, mely a nyaralásra is kiterjeszthető. Ilyen kiegészítő esetén téríti csak meg a biztosító az elvesztett, ellopott, megsérült mobil árát. Figyeljünk arra is, hogy térítés esetén milyen összegre számíthatunk: a biztosító ugyanis az értékcsökkenést is számolja, s a pótlást a kár időpontjában érvényes avult értéken téríti csak meg (úgy, mint az autóknál).
Lakásbiztosításnál arra is figyelni kell, hogy a műszaki cikkek biztosítási összegének mértékét (számítógépek, TV, HIFI, háztartási gépek) a lakás vagyonvédelmi szintjétől függően maximálják a biztosítók. Nagyon könnyen alábecsüljük a műszaki cikkek értékét, s úgy gondoljuk, nincs is szükség 1-2 millió forintnál magasabban húzni meg ezt a határt. Pedig, ha egy nagyobb lakástűz, vagy más tragédia miatt mindent egyszerre kell pótolni, akkor nagyon könnyen kifutunk ebből a keretből.
Telefonlopás
Ha a telefont a lakásból lopják el, akkor a lakásbiztosítás fedezetet nyújthat erre a kárra is, főleg, ha van kiegészítő biztosítás a mobileszközökre.
Az autóból ellopott mobilok árát legtöbbször nem téríti meg a biztosító. Akkor semmiképpen sem, ha a mobiltelefon az ülésen maradt, vagy bárhol máshol, jól látható helyen. A strandon is hiába teszed a törölköző alá a telefont vagy a tabletet. A törölköző vagy a pléd nem értékmegőrző. Lakásbiztosítás, vagy autóbiztosítás nem fizet a zsebből kilopott vagy egyszerűen elvesztett telefonok után sem. Ez mind a tulajdonos felelőssége. Jobbnál-jobb mobiltelefon lopásgátló alkalmazások léteznek, melyek közöl Android mobilra a Cerberus app-ot ajánljuk. Az iPhone mobilok gyári védelemmel is el vannak látva, azonban ha azt nem szeretnéd használni, iOS eszközökre az Anti Thief lopásgátlót javasoljuk.
Megoldás: készülékbiztosítás a mobiltelefonra
A legtöbb esetben a készülékbiztosítás megoldást hozhat a mobilok ellopása, elvesztése vagy megrongálódása ellen.
Készülékbiztosítást a szolgáltatók is kötnek a náluk vásárolt új, vagy maximum 60 napos készülékekre. A biztosítás díja a készülék árától függ, de a legtöbb esetben alig néhány száz forint havonta. Az ilyen mobiltelefon-biztosítás annyiban tér el más biztosításoktól, hogy nem készpénzben fizet utólagos kártérítést. A biztosító a készülék javítását vagy cseréjét állja. Értékcsökkenést nem számolnak fel, ellenben önrészesedést kell fizetni a javítás és a csere esetén is. Az önrész lehet százalékos és fix összeg is, általában 5-10 ezer forint a készülék árától függően.
Független kereskedőknél vásárolt új mobiltelefonokra is lehet telefonbiztosítást kötni, nagyon is előnyös feltételekkel. Például egész széles termékkörre lehet készülékbiztosítást kötni 20 ezer és 1 millió forint közötti áron vásárolt eszközökre. A készülék vásárlása után a számla bemutatásával 15 napon belül lehet megkötni a biztosítást az új eszközökre. Fontos, hogy a kártérítés alapja itt nem a vásárláskori ár, hanem az eszköznek a káresemény időpontjában érvényes valós értéke. Az avulást tehát itt figyelembe kell venni.
Az önrész mértéke ebben a konstrukcióban 10 százalék, de legalább 10 ezer forint. Kivétel a szándékos rongálás, kezelési hiba, ügyetlenség miatt bekövetkező károk, melyeknél 25 százalékot von le a tulajdonostól a biztosító. Ha tehát felbosszantanak és földhöz vágod a készüléket, azt is ki fogja fizetni a biztosító, csak magasabb önrészt kell neked állnod.
A készülékbiztosítás előnye, hogy egy elfogadható díjért cserébe teljes védelmet ad a telefon használójának. Figyeljünk azonban itt is a kizárásokra, mert nem minden esetben téríti meg a biztosító a károkat.
Általában kizárják a biztosított készülék használatából a gyerekeket. Biztosítótól függően a 14 vagy 16 éves kor alatti gyermekek használatában lévő készülékek kárát nem térítik meg. Az iskolai lopásokra, törésekre tehát továbbra sincs fedezet.
Sok konstrukció nem fedezi a párásodásból eredő károkat. Ilyenkor a kár (rozsdásodás) nem egy egyszeri eseményre vezethető vissza, hanem hosszabb idő alatt alakul ki. Ez a lassú rozsdásodás nem biztosítási esemény. Ugyanígy kizárják a más, nem hirtelen külső esemény miatti károkat is. Szoftverhiba, elektronikai hibák nem jelentenek biztosítási eseményt. Nem fizet a biztosító a garanciális hibákra sem, hiszen azokat a gyártói garancia keretében megjavítják.
Készülékbiztosítást tehát nem csak telefonra köthetsz, hanem más, mobil számítástechnikai eszközre is. Bebiztosíthatod a tableted vagy a laptopod is kedvező feltételekkel, hogy ne érjen tragédiaként, ha baja esik a drága pénzen vásárolt kedvenc készülékednek.